Butle do gazów technicznych
Do wyjątkowo niebezpiecznych prac należą takie, które są związane z użyciem gazów technicznych w butlach. Zagrożenia mogą mieć charakter toksyczny, pożarowy lub wybuchowy, w zależności od rodzaju gazu. Należy zachować szczególna ostrożność przy butlach i postępować z nimi zgodnie z przepisami, normami i instrukcjami.
Bezpieczeństwo pracy
Napełnione butle do gazów technicznych muszą być ze względów bezpieczeństwa przetrzymywane poza stanowiskiem pracy. Doprowadzenie gazu do miejsca pracy powinno się odbywać za pomocą magistral rurkowych, które są wykonane ze szczelnie połączonych tworzyw jak miedź, stal nierdzewna, czy tworzywa sztuczne. Butle ze sprężonymi gazami w pomieszczeniach muszą być zabezpieczone przed przegrzaniem, uszkodzeniem czy przewróceniem. Przenoszenia w uchwycie za zawór czy bez kołpaków to najgorsze błędy w transporcie butli, powodujące szczególne ryzyko wybuchu. Transport butli należy realizować na specjalnych wózkach, które zabezpieczają je przed upadkiem. Napełnione butle do gazów technicznych magazynuje się w specjalnych szafach, montowanych przez fachowców.
Znakowanie butli
System znakowania butli do gazów technicznych podnosi efektywność zarządzania gospodarką magazynową oraz obniża koszty eksploatacji. Oznakowanie butli może być np. kodem kreskowym, specjalnymi nalepkami czy barwami. Dobrym pomysłem jest utworzenie komputerowej bazy danych butli, skanowanie kodów oraz śledzenie stanu napełnienia butli w trakcie użytkowania. Butle mają wybite oznaczenia i cechy, ale też są malowane na odpowiednie kolory rozpoznawcze i opisywane skrótowo literami. Ten sposób znakowania barwnego butli z gazami technicznymi jest zapisany w normie europejskiej, której polscy producenci również przestrzegają. Jest to znakowanie pomocnicze, które uzupełnia podstawowe oznakowanie na naklejce. Dla gazów technicznych część cylindryczna butli ma kolor szary. Acetylen ma kolor kasztanowy, a tlen niebieski. Butle z gazami medycznymi i spożywczymi są oznakowane barwą białą i zieloną.