Do czego stosuje się acetylen?
Acetylen, nazywany inaczej etynem, to gaz techniczny, stosowany głównie w spawalnictwie i przemyśle chemicznym. Jakie są jego właściwości? Kiedy go odkryto i do czego jest obecnie używany? Przeczytaj poniższy wpis.
Acetylen jest gazem palnym, bezbarwnym i bezwonnym. W postaci technicznej jest często zanieczyszczony siarką lub fosforem, dlatego ma wyraźny, nieprzyjemny zapach. Ma niski ciężar, dzięki czemu jest stosunkowo bezpieczny, ponieważ nie gromadzi się w dolnych partiach w miejscu użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to substancja dusząca, która w dużym stężeniu może powodować nudności, zaburzenia świadomości, a nawet śmierć. Acetylen osiąga bardzo wysoką temperaturę płomienia, dlatego uważany jest za bardzo wydajny wśród innych gazów palnych. Ze względu na bezpieczeństwo musi być przechowywany w specjalnych butlach do gazów technicznych.
Acetylen odkryty był na początku XIX wieku i początkowo stosowano go głównie jako źródło światła, ponieważ pali się jasnym płomieniem. W Polsce używano go m.in. w latarniach ulicznych oraz przenośnych lampach zwanych karbidówkami. Dzisiaj acetylen stosowany jest głównie w obróbce metali i przemyśle chemicznym.
Zastosowanie acetylenu w różnych gałęziach przemysłu
Spawanie może się odbywać metodą elektryczną, laserową lub plazmową, jednak spawanie gazowe jest stosowane najczęściej. Dzięki wysokiej temperaturze spalania acetylen świetnie sprawdza się przy tej technologii, zapewniając wysoką jakość i krótszy czas cięcia. Spawanie odbywa się przy pomocy palników acetylenowo-tlenowych.
W przemyśle chemicznym acetylen stosuje się jako surowiec do syntezy różnych substancji, na przykład aldehydu octowego wykorzystywanego do produkcji chloroformu, bezwodnika octowego i kwasu octowego. Przy jego udziale powstają także włókna syntetyczne, rozpuszczalniki oraz chlorek winylu wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Acetylen stosowany jest również w medycynie oraz branży spożywczej jako środek przyspieszający dojrzewanie owoców.