Jak powstają mieszanki gazowe?
Mieszanki gazowe powstają w wyniku połączenia ze sobą różnych gazów technicznych, będących składnikami powietrza wyodrębnionymi w trakcie specjalnych procesów. W zależności od użytych połączeń oraz proporcji znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Jakie mieszanki gazowe są najczęściej spotykane, gdzie są wykorzystywane i jak powstają?
Powstawanie mieszanek gazowych
Mieszanki gazowe powstają na skutek połączenia gazów technicznych (tlenu, dwutlenku węgla, azotu, helu, wodoru, acetylenu, argonu) w różnych kombinacjach i proporcjach. Najczęściej miesza się gaz podstawowy z jedną lub dwiema domieszkami. Mówimy wówczas o mieszankach dwu- lub trójskładnikowych. Zastosowana proporcja wpływa na gęstość i pozostałe właściwości mieszanki jak np. poziom energii jonizacji czy temperatura topienia. Nie łączy się jedynie gazów, które mogą wejść ze sobą w niepożądane reakcje chemiczne.
Proces mieszania się ze sobą gazów technicznych, tzw. homogenizację, przyspiesza się przez mechaniczne obracanie butli wokół własnej osi. Gotowe mieszanki gazowe przechowywane są następnie w specjalnych butlach, spełniających określone wymagania techniczne. Butle napełnia się mieszanką po sprężeniu i odparowaniu ciekłego gazu, a następnie podniesienie ciśnienia do ok. 300 barów.
Zastosowanie mieszanek gazowych
Mieszanki argonu i dwutlenku węgla (w proporcji 80:20 znanej jako metoda MAG), a także argonu i tlenu oraz argonu z tlenem i dwutlenkiem węgla wykorzystuje się w spawalnictwie.
Mieszankami spożywczymi, wykorzystywanymi np. do pakowania w atmosferze modyfikowanej produktów żywnościowych, są mieszanki azotu z tlenem oraz azotu z dwutlenkiem węgla. Hel stanowi natomiast główny składnik mieszanek, którymi napełnia się butle dla nurków. Częstymi połączeniami są również mieszanki azotu i wodoru oraz argonu i wodoru.