Jaką rolę odgrwa w przemyśle dwutlenek węgla?
Dwutlenek węgla to bezbarwny i niepalny gaz cięższy od powietrza, który dość łatwo rozpuszcza się w wodzie. W niezbyt wielkich ilościach występuje także w powietrzu, choć jego udział wzrasta ze względu na wyzwalanie go w procesach spalania paliw węglowodorowych. Jest on też jednym z częściej wykorzystywanych gazów technicznych do zastosowań przemysłowych, bez którego nie byłoby możliwych wiele procesów technologicznych. Przekonajmy się, gdzie i do czego jest używany dwutlenek węgla.
Przemysłowe wykorzystywanie dwutlenku węgla
Dwutlenek węgla jest używany podczas spawania jako gaz osłonowy, a więc taki, którego rolą jest niedopuszczenie do tego, by do powstającego spawu przedostawały się zabrudzenia oraz wytworzyły się tlenki. Korzysta się z niego również przy cięciu laserowym, gdzie pełni podobną funkcję. Dwutlenku węgla używa się także w metalurgii. Jest potrzebny w przemyśle spożywczym, gdzie jest niezbędny w procesie pakowania w atmosferze ochronnej (MAP – Modified Atmosphere Packaging), służąc do wypierania tlenu, którego obecność sprzyja rozwojowi bakterii. Jest stosowany jako dodatek podczas wytwarzania napojów gazowanych oraz spulchniania różnych mas. Jest też konieczny do produkcji suchego lodu niezbędnego przy przechowywaniu wielu produktów m.in. świeżych ryb i owoców morza. Będzie niezwykle użyteczny przy oczyszczaniu ścieków oraz regulowaniu kwasowości. Dwutlenek węgla okazuje się też niezastąpiony w przemyśle papierniczym.
Czy dwutlenek węgla jest używany również w innych zastosowaniach?
Dwutlenek węgla jest także zaliczany do środków pozwalających na skuteczną walkę z ogniem i używa się go do obsługi stałych urządzeń gaśniczych oraz napełniania gaśnic tzw. śniegowych. Będzie potrzebny w medycynie, a także w rolnictwie, gdzie jest przydatny przy regulowaniu dojrzewania owoców i warzyw oraz przy ich przechowywaniu. Okazuje się potrzebny przy uboju zwierząt. Jest wykorzystywany w budownictwie, gdzie służy do zamrażania gruntu. Dwutlenek węgla jest też stosowany w chłodnictwie i klimatyzacji jako czynnik chłodniczy.