Rodzaje gazów technicznych i ich zastosowanie
Czym są gazy techniczne? Odpowiedź jest prosta – to gazy sprzedawane w swej skroplonej postaci w butlach i szeroko stosowane w przemyśle podczas procesów produkcyjnych. Używa się ich w przemyśle spożywczym do wytwarzania napojów gazowanych, w przemyśle hutniczym przy procesach spawalniczych, w produkcji paliwa do samochodów oraz do kuchenek gazowych, w medycynie, a także w badaniach naukowych. Oto kilka z najpopularniejszych gazów technicznych, z którymi stykamy się na co dzień:
• Acetylen
Charakterystyczną cechą tego gazu jest jego niemal nieuchwytny zapach. Jest on podatny na wybuchy, do których najczęściej dochodzi w wyniku zmieszania się tego gazu z powietrzem atmosferycznym. Stosuje się go między innymi jako paliwo do lamp acetylenowych i w przemyśle chemicznym. Bierze on udział w wytwarzaniu tworzyw sztucznych.
• Hel
Jest to gaz lżejszy niż powietrze, to dlatego balony napompowane helem unoszą się swobodnie w górę. Nie wydziela żadnego zapachu, jest też pozbawiony smaku. Istotną jego cechą jest to, że zaczyna wrzeć w dość niskiej temperaturze, dlatego stosuje się go do chłodzenia nadprzewodników. Hel jest też składnikiem mieszanek do oddychania dla nurków, którymi napełnia się ich butle.
• Propan
Ma większą wagę od powietrza. Nie ma zapachu ani koloru, nie rozpuszcza się w wodzie. Najpopularniejszym jego wykorzystaniem jest paliwo do zasilania samochodów i domowych kuchenek gazowych.
• Argon
Jest pozbawiony zapachu i koloru. Waży więcej od powietrza. Używa się go do produkcji żarówek i do zabezpieczania dysków twardych komputerów przed zużyciem, stosuje się go też w procesach spawalniczych.
• Dwutlenek węgla
Bardzo popularny gaz techniczny. Wykorzystuje się go do produkcji napojów gazowanych. Jest bezwonny i bezbarwny. Jego obecność w powietrzu powoduje twardnienie zaprawy wapiennej, bywa wykorzystywany również jako neutralna atmosfera w dojrzewalniach owoców.