Zastosowanie podtlenku azotu w medycynie
Gazy techniczne to substancje, których własności są przydatne w różnych obszarach. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle, używając jako materiału przeznaczonego do rozmaitych reakcji chemicznych od ochrony przed powstawaniem tlenków przy spawaniu czy cięciu laserowym przez pakowanie żywności po pozyskiwanie energii niezbędnej do ogrzewania i suszenia. Stosunkowo często różne typy gazów trafiają też do medycyny np. jako mieszanki oddechowe lub anestezjologiczne. Niezależnie od przeznaczenia odbiorca musi jednak mieć zagwarantowaną regularną wymianę butli gazowych. W Krakowie specjalizuje się w usługach tego rodzaju hurtownia gazów technicznych Fenix. Przekonajmy się, jak jest używany oferowany przez nią podtlenek azotu.
Czym jest podtlenek azotu?
Podtlenek azotu określany także jako ditlenek azotu jest związkiem chemicznym zbudowanym z jednego atomu tlenu oraz dwóch atomów azotu. Ma on postać bezbarwnego i niepalnego gazu o niezwykle ciężko wyczuwalnym zapachu. Cechuje go lekko słodkawy posmak. Jest on obecny w atmosferze w sposób naturalny, choć jego ilość jest nieznaczna. Do celów użytkowych jest jednak pozyskiwany w specjalnie opracowanej technologii wkraplania kwasu azotowego do roztworu mocznika zachodzącego w silnie stężonym kwasie siarkowym, a później przepuszczania powstałych związków przez płuczkę zawierającą roztwór wodorotlenku sodu.
Do czego podtlenek azotu jest przydatny w zastosowaniach medycznych?
Podtlenek azotu jest dobrze znany w medycynie jako tzw. gaz rozweselający i stosowany w anestezjologii od dawna. Będąc gazem medycznym, służy jako środek do znieczulania ogólnego podczas zabiegów chirurgicznych konieczny do tzw. sedacji wziewnej. Jest też nieodzowny dla zmniejszania lęku i bólu w czasie złożonych zabiegów dentystycznych oraz przy porodach. Sprawdza się m.in. u pacjentów, którzy cierpią na nadciśnienie albo choroby serca. Zawsze musi być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza z uwagi na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.